ترکیب بندی در عکاسی- ترنانت

فهرست مطالب

5 تکنیک ترکیب بندی در عکاسی

ترکیب بندی در عکاسی یا ( Composition )

ترکیب بندی در عکاسی یا همان Composition،  ما امروز قصد داریم در مورد ترکیب بندی در عکاسی با شما عزیزان دل صحبت کنیم که از مهمترین ویژگی های فنی در هنر عکاسی محسوب می شود و همچنین رابطه مستقیمی با زیبایی شناسی عکس ها نیز دارد. کمپوزیسیون نوع نگاه ویژه عکاس و همچنین ایده ها و مفاهیم عکس را به مخاطبان یا افراد بیننده انتقال می دهد.

آژانس دیجیتال مارکتینگ ترنانت پیشرو در ارائه خدمات حرفه ای.

 به همین منظور ترکیب بندی کمک شایانی به شما می کند تا عکس هایی هدفمند و قابل فهم و همرا با درک آسان برای بینندگان تهیه کرده و نمایش دهید.

ترکیب بندی در عکاسی در ظاهر موضوعی ساده و همچنین کم اهمیت به نظر می رسد اما در باطن اینگونه نیست. ترکیب بندی در عکاسی در واقع بخش مهمی در تولید عکس های حرفه ای و به ویژه موفق است، انتخاب ترکیب مناسب در عکاسی موضوعی سخت و پیچیده ای نیست و تنها خیلی ساده با رعایت یکسری از قوانین تعریف شده می توانید عکس های جذابتری را تهیه و به ثبت برسانید.

ترکیب بندی در عکاسی به چه معناست؟

شاید از خودتان بپرسید که اصلا ترکیب بندی در عکاسی یعنی چی؟ اصلا چرا باید ترکیب بندی در عکاسی را رعایت کرد؟

من در ادامه این مقاله قصد دارم که به تمام سوال های شما پاسخ دهم پس من از شما عزیزان خواهش می کنم که با من همراه باشید و چشمان زیبایتان را از من دریغ نکنید.

کادر و ترکیب نخستین نقطه تماس و ارتباط بین فرد بیننده و یک اثر هنری همانند یک نقاشی و یا عکس است. ترکیب بندی اثری مستقیم و بر روی انتقال مفهوم عکس و همچنین درک بهتر فرد بیننده دارد و می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

 کمپوزیسیون می تواند همانگونه که خوب و موثر باشد گاهی هم می تواند بسیار بد باشد و کار را خراب کند، برای مثال می تواند از یک سوژه در ظاهر ساده اثر هنری زیبایی را خلق کند و یا باعث به ثبت رسیدن عکسی ضعیف و نه چندان زیبا از یک منظره شگفت انگیز شود، برای مثال می خواهم این موضوع را با زبان ساده تری بیان کنم، بیایید یک فردی را روی صندلی چرخدار در کویری زیبا و با عظمت در نظر بگیرید، کمپوزیسیون می تواند کاری کند که شما با دیدن این تصویر بسیار شگفت زده شده و به وجه بیایید و یا این که برعکس کاری کند که شما با دیدن آن عکس ناراحت و نا امید شوید.

جالب است بدانید که ذهن انسان هیچگاه فضاهای بی نظم را نمی پسندد. پس ترکیب بندی را می توان هنر چیدمان عناصر و نظم بخشیدن به فضای عکس دانست. نظمی که همواره ارتباط قوی بین عناصر و صحنه ایجاد می کند و حس و یا مفهومی را به فرد بینند انتقال دهد.

اهداف ترکیب بندی در عکاسی

انتقال مفهوم مورد نظر عکاس به فرد بیننده

ساده سازی فضای عکس جهت درک بهتر فرد بیننده

روایت ماجرا و داستان عکس

چیدن منظم عناصر در کنار هم برای به وجود آمدن جذابیت بیشتر

ایجاد تعادل بصری و ارتباط و همچنین تماس بین عناصر عکس

کمپوزیسیون یا همان ترکیب بندی نقش مهمی در انتقال مفهوم عکس دارد به طوری که می توان از روی یک عکس فرد بیننده پی ببرد که این عکس در چه موقعیتی به ثبت رسیده و یا این که برای مثال اگر شخصی داخل عکس است بیننده می تواند درک کند که در آن موقع آن شخص در چه حال و وضعیتی به سر می برده است. برای مثال به تصویر زیر نگاه کنید:

در این عکس شما فقط پرچم سه رنگ کشور عزیزمان را می بینید که در میا ن پرچم سه کشور دیگر بالاتر از این پرچم ها به اهتزاز در آمده است شما تنها با چشمان زیبایتان این صحنه را می بینید اما در واقع عکاس عزت و سربلندی، شکوه و جلال و اقتدار 85 میلیون ایرانی را به رخ بینندگان این عکس می کشاند و عکاس توانسته است چنین مفهومی را به افراد بیننده انتقال دهد.

ایده و تفکر عکاس رابطه ای مستقیم با انتخاب نوع چینش عناصر عکس دارد. ترکیب بندی نگاه منحصر به فرد عکاس است که افکار و تخیلات خود را این چنین در قالب نحوه چیدمان عناصر و زاویه دید اختصاصی خود به نمایش می گذارد.

از اهداف اصلی ترکیب بندی موفق، حفظ توازن بصری و همچنین بالا بردن بار مفهومی عکس و نیز درک آن برای فرد بیننده است.

فاکتور ترکیب بندی در عکاسی آن قدر قوی و مورد نیاز است که می تواند بیانگر داستان عکس باشد. قابل ذکر است که این نکته در بسیاری از بخش های خدمات عکاسی مهم است و باعث می شود تا آثاری ماندگار و شگفت انگیز خلق گردد.

 قانون های ترکیب بندی عکس ها در بسیاری از بخش ها یکسان و بدون تغییر است ولی در برخی از شاخه ها همه ی قوانین کاربرد ندارند.

با پلن های ترنانت بهترین بودن را تجربه کنید.

پلن های فیلم برداری و عکاسی

عکاسی مدلینگ- ترنانت

عکاسی مدلینگ

هر شات از 50 هزار تومان

عکاسی محصول- ترنانت

عکاسی محصول

هر شات از 100 هزار تومان

فیلمبرداری ثابت- ترنانت

فیلمبرداری ثابت

ساعتی از 300 هزار تومان

فیلمبردای تیزر- ترنانت

فیلمبرداری تیزر

ساعتی از 500 هزار تومان

تجسم یا ( Visualization )  یکی از مولفه های اصلی و مهم در ترکیب بندی عکس ها

قدم اول برای خلق یک عکس بی نظیر و موفق تجسم کادر مورد نیاز خود از صحنه پیش رو می باشد. تجسم خلاق از شاخصه های عکس های ماندگار و با ترکیب بندی قوی می باشد که باید قبل از شروع عکاسی سوژه و عناصر اطراف را با تصویر سازی ذهنی خود به سرعت کنکاش دهید. همچنین تجسم کمک می کند که افکار و منظور خود را با نگاهی ویژه تر به فرد بیننده منتقل کنید.

در هنگام عکاسی از بعضی سوژه ها ، گاهی مواقع رویدادی در حال رخ دادن است که باید هر چه سریع تر تصمیم خود را بگیرید. ولی گاهی اوقات فرصت به اندازه کافی دارید که شرایط، ایده ها و حتی خروجی نهایی عکس را تصویر سازی ذهنی کنید.

این نوع عکاسی کاربرد بسیار زیادی در امر طراحی سایت دارد.

تجسم، برنامه ریز ترکیب بندی در پشت صحنه عکاسی به شمار می آید   

دقت داشته باشید که پیش از فشار دادن شاتر ایده ها و احساست خود را در هنگام مواجهه با سوژه و صحنه عکاسی به چالش بکشید، همچنین از قدرت تجسم خود استفاده کرده و با تصویر سازی ذهنی ترکیبی هدفمند و منظمی را خلق کنید تا فرد بیننده با دیدن اثر بی نظیر شما به وجه دراید.