اصطلاحات پیج اینستاگرام- ترنانت

فهرست مطالب

10 موردازاصطلاحات پیج اینستاگرام که باید بدانید!

اصطلاحات پیج اینستاگرام

در صفحه ی مجلات آژانس دیجیتال مارکتینگ ترنانت راجع به اینکه اینستاگرام چیست و تاریخچه و سازندگان آن صحبت کردیم و گفتیم که در اینستاگرام هم مانند سایر شبکه های اجتماعی دیگر شما می توانید افراد را دنبال (فالو) کنید، پست هایشان را لایک کنید، برایشان کامنت بگذارید، اکانت های مزاحم را بلاک کنید و و و.

در مقاله پیش رو قصد داریم واژه های کلیدی و اصطلاحات اولیه، مهم و پایه ای اینستاگرام را بررسی کنیم، هر آنچه که شما نیاز دارید که موقع کار کردن با اینستاگرام بدانید و شاید از پرسیدن آن ها از دیگران خجالت می کشید.

اگر هم مفهوم و معنای اصطلاح خاصی در اینستاگرام را نمیدانستید و در این سری مقالات آن را پیدا نکردید؛ حتما آنرا در بخش نظرات بیان کنید تا به لیست اضافه کنیم.

با آژانس دیجیتال مارکتینگ ترنانت در شبکه های اجتماعی بدرخشید.

 • پست Post :

کل مطالب منتشر شده توسط صاحب پیج (شامل عکس ، فیلم و متن ) را پست می گویند. تمام پست‌های شما در صفحه پروفایل اینستاگرامتان نمایش داده می‌شود و تمام پست‌های جدیدی که فالوورهایتان به نمایش می‌گذارند،

 در فید شما (Home تان) قابل مشاهده است. بهتر است برای جذب مخاطب بیشتر از طریق پست با یک متخصص طراحی UI مشورت کنید و رنگبندی مناسب پیج خود را انتخاب کنید.

 • فالو ( follow )

فالو در لغت به معنای دنبال کردن است. اصطلاح فالو به این معنی است که شما علاقه‌مندید پست‌ها و فعالیت‌ های شخص خاصی را دنبال کنید. برای این کار می‌توانید به پیج او بروید و او را فالو (follow) کنید.

 اگر فالو کنید و او شما را اکسپت کند(درخواست فالوی شما را قبول کند)، شما می‌توانید تمام پست‌های او را ببینید و هر پست جدیدی که می‌گذارد، 

در صفحۀ home 9شما نشان داده می‌شود. نکته ای که لازم است بگوییم این است که این درخواست فالو در پیج های پابلیک و پرایوت با هم متفاوت است. (نگران نباشید در مقاله های آتی بیشتر راجع به این موضوع ها صحبت خواهیم کرد.)

این کلمه در لغت به معنای دنبال کننده یا تعقیب کننده است. هنگامی که شما پیج کسی را دنبال یا فالو می‌کنید، شما به فالوورهای آن پیج اضافه می‌شوید. در مقابل تمام کسانی که پیج شما را فالو (دنبال) می‌کنند نیز به فالوورهای پیج شما می‌پیوندد

 • فالویینگ ( Following )

این کلمه در لغت به معنای پیروی یا تقلید است. وقتی شما دیگران را فالو می‌کنید، در قسمت فالویینگ (following) می‌توانید آنها را مشاهده کنید. در مورد بقیه پیج‌ ها نیز به همین صورت است. فالویینگ هر پیج تعداد کسانی است که توسط آن پیج فالو شده‌اند.

 • فالوبک ( Followe Back )

اگر فردی پیج شما را فالو کند  و شما نیز در پاسخ به اینکار او را فالو کنید، شما فالو بک انجام داده اید.

 • کا ( k )

اصطلاح مرتبط دیگری به فالو که احتمالا آن را زیاد خواهید شنید، کا است! مثلا میگویند فلانی 10 کا فالوور داره. هر ۱K، معادل عدد ۱۰۰۰ نفر(پیج) است. اینستاگرام در بسیاری مواقع برای ساده کردن اعداد بزرگ، از k (به معنی کیلو) استفاده می‌کند. با این اوصاف اگر می‌بینید که پیجی ۲۵k فالوور دارد، به این معناست که ۲۵ هزار نفر او را فالو کرده‌اند.

 • ام M

عبارت M معادل میلیون می باشد. اینستاگرام برای پیج هایی با تعداد دنبال کننده و یا دنبال شونده بیشتر از یک میلیون نفر از این عدد استفاده می کند (به عنوان مثال اگر می گوییم تعداد فالوورهای یک پیج 2M  می باشد یعنی دو میلیون نفر این پیج را دنبال می کنند.(

 • فید ( Feed )

فیددر اینستاگرام اولین صفحه‌ای است که هنگام وارد شدن به اینستاگرام با آن روبرو می‌شوید. در این صفحه می‌توانید جدیدترین استوری‌ و پست‌های فالوورهایتان را مشاهده کنید. به صفحه فید صفحه  Home هم میگویند.

 • کپشن ( Caption )

کپشن به معنای عنوان است و در واقع به توضیحات و نوشته هایی که زیر یک پست قرار داده می شود کپشن می گویند.

 • لایک ( Like )

همانطور که احتمالا می‌دانید لایک به معنای علاقه داشتن است. لایک کردن در اینستاگرام به این معناست که شما از چیزی خوشتان آمده است و می‌خواهید این توجه و علاقه‌تان را نشان دهید. در این حالت از لایک استفاده می‌کنیم (با لمس کردن آیکن قلب) . چنانچه بخواهید ببینید چه کسانی پست‌های شما را لایک کرده‌اند، می‌توانید به نوتیفیکیشن‌های خود مراجعه کنید.

شما می‌توانید تمام پست‌های اینستاگرام و حتی کامنت‌ها را لایک کنید. اگر پست یا کامنتی را لایک کردید و به هر دلیلی پشیمان شدید، می‌توانید آنرا آنلایک کنید.

کامنت  ( Comment )

کامنت در  لغت به معنای اظهارنظر کردن است. در اینستاگرام نیز مانند سایر شبکه های اجتماعی دیگر هنگامی که بخواهید نظر خود را در مورد یک پست بیان کنید، می‌توانید زیر همان پست کامنت بگذارید. دقت کنید که این کامنت‌ها توسط همه قابل دیدن است و امکان پاسخ (reply) به کامنت شما وجود دارد.

–>  Turn off commenting

اگر پستی را در اینستاگرام منتشر کنید و نخواهید کسی راجع به آن نظری بدهد، می‌توانید بخش کامنت آن را غیر فعال کنید. با این گزینه کامنت‌های شما بسته شده و کسی نمی‌تواند برای شما کامنت بگذارد.

 • شِیر  ( Share )

شِیر در لغت به معنای اشتراک گذاری ست و در اینستاگرام نیز دقیقا به همین منظور استفاده می شود. شما با استفاده از این قابلیت می توانید پست های خودتان یا دیگران را برای دوستانتان و یا هرکسی که می خواهید بفرستید، همچنین شما می توانید با استفاده از این قابلیت پست خودتان و یا دیگران را در استوریتان نیز به اشتراک بگذارید تا دیگران آن را ببینند.

 • سِیو ( Saves ) 

در اینستاگرام شما هر پستی را که بخواهید می‌توانید سیو کنید و از طریق صفحه خودتان به آنها دسترسی داشته باشید. 

(این امکان برای سیو کردن پست ها در داخل خود برنامه اینستاگرام و دسترسی از داخل آن می باشد، و شما اگر بخواهید که پست ها یا عکس ها را در گوشی یا سیستم خودتان ذخیره و سیو داشته باشید، می توانید از برنامه های کاربردی ای که در پلی استور، بازار یا اپ استور موجود می باشند، آن ها را سیو کنید، به عنوان مثال یکی از این برنامه ها Insta Downloder می باشد.)

–> کالکشن  ( Collections )

از این قسمت می‌توانید تمام پست‌هایی که سیو کرده‌اید را دسته‌بندی کنید. با اینکار شما کلکسیون خود را ایجاد کرذه‌ اید و هر وقت که خواستید می توانید به آن ها مراجعه کنید و بدون اتلاف وقت پستی که میخواهید را در آن دسته جستجو کرده و پیدا کنید.

· منشن ( Mention )

منشن در لغت به معنای اشاره کردن، ذکر کردن و نام بردن می باشد. از این قابلیت در مورادی استفاده می کنند که قرار باشد فرد یا افرادی از محتوای مورد نظر شما آگاه شوند (فرض کنید که یک عکس مشترک با دوستتان گرفته‌اید و می‌خواهید به حضور او در عکس اشاره کنید یا می‌خواهید یک نفر را از چیزی آگاه کنید،

 در این حالت می‌توانید او را منشن کنید). برای mention کردن کافی است از یک علامت @ پیش از آیدی اینستاگرام شخص مورد نظر استفاده کنید. از این قابلیت هم در کپشن‌ها و هم در کامنت‌ها می‌توانید استفاده کنید.

با پلن های ترنانت بهترین بودن را تجربه کنید.

پلن های مدیریت اینستاگرام

خدمات پیچ اینستاگرام- ترنانت

پلن اقتصادی

شروع قیمت از 2 میلیون تومان

✅ آنالیز و تحلیل کسب و کار
✅ ارائه تقویم محتوایی
✅ طراحی قالب ( Theme)
✅ تعداد پست: 8
✅تعداد استوری: 30
✅ ادمین اختصاصی

مدیریت پیج اینستاگرام- دیجیتال مارکتینگ ترنانت

پلن استاندارد

شروع قیمت از 5 میلیون تومان

✅ آنالیز و تحلیل کسب و کار
✅ ارائه تقویم محتوایی
✅ طراحی قالب ( Theme)
✅ تعداد پست: 12
✅تعداد استوری: 60
✅ ادمین اختصاصی

خدمات مدیریت پیچ اینستاگرام- دیجیتال مارکتینگ ترنا نت

پلن حرفه ای

شروع قیمت از 8 میلیون تومان

✅ آنالیز و تحلیل کسب و کار
✅ ارائه تقویم محتوایی
✅ طراحی قالب ( Theme)
✅ تعداد پست: 20
✅تعداد استوری: 100
✅ ادمین اختصاصی

پلن VIP

شروع قیمت از 15 میلیون تومان

✅ آنالیز و تحلیل کسب و کار
✅ ارائه تقویم محتوایی
✅ طراحی قالب ( Theme)
✅ تعداد پست: 30
✅تعداد استوری: 300
✅ ادمین اختصاصی

· تگ (Tag)

تگ در لغت به معنای برچسب زدن و علامت زدن است و دقیقا معادل آنلاین برچسب‌ است. گاهی شما در عکس‌ها یا فیلم های اینستاگرام قصد دارید افراد عکس را معرفی کنید و به نام آنها اشاره کنید، در این حالت از قابلیت تگ کردن می‌توانید استفاده کنید. برای تگ کردن کافی ست از @ قبل از آیدی اینستاگرام افراد استفاده کنید.

· دایرکت ( Direct 

دایرکت به معنای مستقیم و بی‌واسطه است. دایرکت در اینستاگرام شبیه ارسال پیام خصوصی ست. در حقیقت هنگامی که شما می‌خواهید صرفا شما و شخص مورد نظر شما متن پیام شما را ببیند، می‌توانید از دایرکت استفاده کنید. البته در این قسمت قابلیت گروه ساختن نیز وجود دارد. دایرکت به نوعی همان قسمت پیام رسان اینستاگرام می‌باشد.

اگر شما پیامی داشته باشید می توانید آنرا مشاهده کنید، همچنین با کلیک بر روی این آیکن و سرچ اسم شخصی که می خواهید، می توانید برای او پیامی ارسال کنید.)

· نوتیفیکیشن ( Notification 

نوتیفیکیشن در لغت به معنی اطلاع رسانی و هشدار می باشد. در اینستاگرام این اصطلاح به تمام فعالیت‌هایی مربوط می‌شود که دیگران در مورد پیج و پست‌ های شما انجام می‌دهند. مثلا هنگامی که پستی از شما را لایک می‌کنند، کامنت می‌گذارند یا قصد دارند شما را فالو کنند. تک تک این موارد به صورت نوتیفیکیشن‌های مجزا به شما گزارش می‌شود.

شما می توانید برای خدمات طراحی گرافیک خود با ما تماس بگیرید. تمامی گزارشات نوتیفیکیشن های خود را از قسمت قلب مشاهده کنید

· اکسپلور ( Explore 

اکسپلور اینستاگرام صفحه‌ای است که پست‌هایی از صفحات سراسر دنیای اینستاگرام (چه آن‌ها را فالو کرده باشید و چه نکرده باشید) را برایتان نمایش خواهد داد. این پست‌ها طبق فعالیت‌های قبلی شما انتخاب می‌شوند و از الگوریتم‌هایی که برای دنبال کردن فعالیت شما در اینستاگرام تعبیه شده است، پیروی می‌کنند. البته این الگوریتم تنها به عملکرد شما وابسته نیست، بلکه فعالیت دوستانتان را نیز زیر نظر می‌گیرد. یکی از مهمترین اصطلاحات پیج اینستاگرام اکسپلور است.

· استوری ( story 

استوری در لغت به معنای داستان گفتن و روایت کردن است.  استوری از قابلیت‌های پرطرفداری است که در سال ۲۰۱۷ به اینستاگرام اضافه شد. این قابلیت به این صورت است که شما می توانید برای مدت ۲۴ ساعت عکس یا ویدویی (با محدودیت ۱۵ ثانیه) را با فالوورهای خود شیر کنید. این عکس یا ویدیو بعد از ۲۴ ساعت خود به خود حذف می‌شود. اگر می‌خواهید این استوری را نگه دارید می‌توانید آنرا به بخش highlight اضافه کنید. استوری دارای قابلیت های گوناگونی برای ادیت تصاویر و ویدیو  است که باعث محبوبیت بیشتر آن شده است. همچنین در آپدیت‌های جدید اینستاگرام قابلیت نظرسنجی نیز به استوری اینستاگرام اضافه شده است. شما میتوانید برای طراحی  استوری یکی از قابلیت های بسیار عالی اینستالگرام برای گرفتن تعامل و دیده شدن کسب و کار شماست. (در مقالات آتی بیشتر از استوری، نحوه استفاده از آن و قدرت غیرقابل انکارش خواهیم   گفت ).

(اگر شخصی استوری گذاشته باشد و آن استوری عمومی باشد -نه فقط برای کلوز فرندهایش- مانند یک دایره بنفش نارنجی رنگی دور اسمش می باشد. از قسمت + هم می توانید استوری را به پروفایلتان اضافه کنید.

–> هایلایت کردن (Highlight) :

قابلیتی که توسط آن شما قادر به ذخیره ی استوری هایتان بیشتر از ۲۴ ساعت خواهید بود. در واقع اگر بخواهید  استوری خود را ذخیره کنید باید آن را هایلایت نمایید.

· لایو (live)

یکی دیگر از اصطلاحات پیج اینستاگرام لایو است.لایو به معنای پخش زنده است. در اینستاگرام نیز لایو (live) در همین معنی به‌کار می‌رود. شما به صورت زنده و بدون محدودیت زمانی می‌توانید فیلم بگیرید و با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید. 

تمام کسانی که در حال دیدن لایو شما در اینستاگرام هستند می‌توانند لایک کنند و به صورت آنلاین کامنت بگذارند. این کامنت‌ها توسط تمام فالوورهای شما قابل دیدن است. درست مانند استوری لایو شما نیز بعد از ۲۴ ساعت خودبه‌خود حذف می‌شود، مگر اینکه آن را به هایلایت (highlight) اضافه کنید.

این قابلیت نیز از قابلیت های بسیار مهم برای کسب و کارها و افراد می باشد، چرا که شما با استفاده از آن مثلا می توانید هم کسب و کار خود را به مخاطبینی که نمی توانند در محیط کار شما (البته در صورت داشتن محیط کاری) حضور یابند نشان دهید و هم می توانید اعتماد سازی کرده و افراد را با خود همگام و همراه کنید.

· آی‌ جی تی وی (IGTV) 

در حالت عادی اینستاگرام ما امکان آپلود فیلم های با طول بیشتر از یک دقیقه را نداریم (مگر اینکه آن را به چند قسمت یک دقیقه ای تبدیل کنیم). برای حل این موضوع اینستاگرام قابلیتی به برنامه خود اضافه کرده که امکان آپلود فیلم هایی با طول بیشتراز یک دقیقه در آن فراهم شده است هرچند که این قابلیت هنوز در ایران خیلی فراگیر نشده است. این آیتم یکی از مهم ترین اصطلاحات پیج اینستاگرام نیز نامیده میشود.

· هشتگ (Hashtags)

به برچسب گذاری هایی که برای دسته بندی پست ها به کار می رود هشتگ میگویند. استفاده از هشتگ گذاری منحصر به شبکه اجتماعی اینستاگرام نیست و برای سایر شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک ، توییتر ، تلگرام ، پینترست و… نیز استفاده می شود. برای استفاده از هشتگ گذاری کافیست قبل از بکار بردن عبارت مورد نظر از علامت # استفاده نمایید. هشتگ گذاری از جمله مواردی ست که به پشت های ما کمک می کند تا بیشتر دیده شوند و برای حساب های تجاری بسیار کاربردی و ضروری ست. (در مقالات آتی بیشتر و دقیق تر راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد.)

· آرشیو (Archive) 

آرشیو در اینستاگرام معادل همان آرشیو کردن است. شما می‌توانید پست‌ها یا حتی استوری های خود را آرشیو کنید تا هر زمان که بخواهید به آنها دسترسی داشته باشید و آن هارا باز نشر بدهید.

· سرچ (Search)

سرچ به معنای جست‌ و جو کردن است. این یکی از قابلیت‌های قدرتمند و جالب اینستاگرام است که مخصوص جستجو کردن است. این قسمت شامل چهار بخش است :

Search top

این قسمت به شما صفحاتی را نشان می‌دهد که بیشترین سرچ‌های خود شما بوده است. در واقع هرچیزی که یش از این سرچ کرده اید را برایتان می آورد. (به عنوان مثال اکانت هایی که در بالا میبینید، بیشترین و آخرین سرچ بوده اند.) 

Search people

از این قسمت می‌توانید با جست‌وجوی نام افراد یا کسب‌وکارها پیج اینستاگرام آنها را پیدا کنید. در همین بخش هنگامی که شما نام کسی را سرچ می‌کنید، قسمتی به نام Suggested به شما افراد یا پیج‌ های مشابه با سرچ شما را نشان خواهد داد

Search tags

از این قسمت شما می‌توانید هشتگ‌های موردنظر خود را جستجو کنید تا پست‌هایی که دارای هشتگ موردنظر هستند، به شما نمایش داده‌ شود.

Search places

زمانی که شما جی‌ پی‌ اس (GPS) دستگاه خود را روشن کرده باشید می‌توانید در میان مکان‌ ها، شهر‌ها و کشورهای مختلف جستجو کرده و تمام عکس‌هایی که در آن لوکیشن (location) گرفته شده‌اند را خواهید دید.

شما برای اینکه بتوانید در این شبکه اجتماعی بسیار موفق باشید باید اصول درست مدیریت پیج اینستاگرام را بدانید.

در این پست با اصطلاحات پیج اینستاگرام کامل آشنا شدیم.