عکاسی پرتره- ترنانت

فهرست مطالب

عکاسی پرتره، 10 نوع عکاسی پرتره که باید بشناسید

عکاسی پرتره چیست و ریشه های آن از کجا آمده است ؟

عکاسی پرتره یکی از شاخه های پرطرفدار هنرعکاسی است که نیز سبک ها و استایل های خودش را دارد. اگر بخوایم تعریف کلی در مورد عکاسی پرتره بدهیم، اینگونه بیان میکنیم که به هر نوع عکاسی که در آن صورت انسان موضوع اصلی عکس ما باشد و بقیه چیزها در عکس به گونه ایی غیر اصلی یا فرعی در نظر گرفته شود، عکاسی پرتره میگوییم.

با آژانس دیجیتال مارکتینگ ترنانت بهترین خدمات عکاسی را تجربه کنید!

 خود کلمه پرتره نیز که کلمه ی فرانسویست ( portrait  ) در زبان انگلیسی به معنای تک چهره و در فرهنگ معیین به معنای طرح صورت میباشد. تاریخچه عکاسی پرتره به اواسط قرن نوزدهم میلادی بر میگردد.

اوایل امکان عکسبرداری برای عموم مردم فراهم نبود و اکثر مردم از نقاشی های پرتره استفاده میکردند که هزینه نسبتا بالایی داشت ولی با گذشت زمان این امکان برای همه محیا شد و چیزی نگذشت که عکاس های دوره گرد در سراسر کشور سفر میکردند و به کمک عدسی ها و تصویر زمینه ایی ساده  از مردم عکس میگرفتند و آن ها را روی صفحه هایی چاپ میکردند.

انواع عکاسی پرتره

گفته بودیم که خدمات عکاسی پرتره خود نیز انواع مختلفی دارد، در این بخش میخواهیم چند سبکی که امروزه  جذابیت و محبوبیت بیشتری دارند را باهم بررسی کنیم:

  • پرتره سبک زندگی

این سبک همان طور که از اسمش هم مشخص است در مورد عکاسی از کارهای روزمره یک فرد است که به گونه ایی هرکسی با گوشی همراهش روزانه از خودش و کاراهای عکس میگیرد و آن هارا ثبت میکند.

  • پورتره انتزاعی

 عکسی است که نیاز به خلاقیت و قوه تخیل قوی دارد به گونه ایی که این عکس بعد از ادیت ها و ویرایش های مختلف به یک اثر هنری تبدیل میشود.

  • سلف پرتره

یکی دیگر از سبک های عکاسی پرتره، سلف پرتره است، که به سادگی میتوان آن را عکس عکاس از خودش در نظر گرفت. سلف پرتره خودش نیز دارای شاخه های مختلفی از جمله اکستریم کلوز اپ، داستانی، سلف سورئال و غیره نام برد.

  • پرتره سنتی

در این سبک عکاسی معمولا از سوژه های قدیمی استفاده میشود، تنظیمات نور پردازی همچنین حس و حال نوستالژی یا قدیمی به عکس میدهند. در این سبک معمولا از یک پس زمینه ساده استفاده میشود و فقط قسمت بالا تنه سوژه در عکس دیده میشود.

  • پرتره تمام قد

همانطور که از اسمش مشخص است در این سبک پرتره یک عکس تمام قد از شخص گرفته میشود و قالب این عکس هم معمولا به صورت یک مستطیل عمودی شکل است.

  • پرتره گروهی

این سبک از پرتره مخصوص مهمانی ها، فعالیت های گروهی و جمع های خانوادگی یا دوستانست که سوژه عکاسی بیشتر از یک صورت هستند.

  • پرتره فریبنده

این سبک از عکاسی پرتره در تبلیغات لوازم ارایشی، مدل های مو و برای افراد مشهور بیشتر استفاده میشود زیرا که در این سبک به طور کلی توجه خاصی به زرق و برق سوژه شده است>

  • پرتره حیوانات

این نوع پرتره مخصوص حیوانات است ولی به طور کلی بیشتر از این سبک برای عکاسی از حیوانات خانگی استفاده میشود.

  • پرتره مایکرو

در این نوع از پرتره با استفاده از لنز های قوی از سوژه های خیلی کوچیک برای عکاسی استفاده میشود.

سبک های مختلف زیاد دیگری از عکاسی پرتره از جمله : پرتره های رسمی، پرتره های سورئال، پرتره های صادقانه، پرتره های محیطی، پرتره های نوزاد، پرتره های عروسی و پرتره های پرسنلی نیز وجود دارد که همه ی آن ها استفاده های خاص خودشان را دارند.

ناگفته نماند از این عکس ها میتوانید در طراحی UI نیز استفاده کنید.

با پلن های ترنانت بهترین بودن را تجربه کنید.

پلن های فیلم برداری و عکاسی

عکاسی مدلینگ- ترنانت

عکاسی مدلینگ

هر شات از 50 هزار تومان

عکاسی محصول- ترنانت

عکاسی محصول

هر شات از 100 هزار تومان

فیلمبرداری ثابت- ترنانت

فیلمبرداری ثابت

ساعتی از 300 هزار تومان

فیلمبردای تیزر- ترنانت

فیلمبرداری تیزر

ساعتی از 500 هزار تومان

شرایط و قواعد عکاسی پرتره

عکاسی پرتره جذابیت منحصر به فرد خاص خود را دارد به طوری که هرکسی را مجذوب خود میکند و هرکسی را ترغیب میکند که این شیوع عکاسی را یاد بگیرد یا حداقل چند عکس پرتره از خود داشته باشد.

 گرفتن عکس پرتره شرایط و نیازمندی های خودش را دارد که ما در این مقاله میخواهیم چند مورد از آن ها را بررسی کنیم.

در قدم اول این بگم که برای گرفتن عکس پرتره حتما نیاز به دوربین های خیلی پیشرفته و یا تجهیزات کامل نیازی ندارید.

با پیشرفت تکنولوژی امروز هرکسی  به راحتی میتواند با یک تلفن همراه عکس های پرتره جذابی در طبیعت، سر کار، داخل خانه و به طور کلی هرجایی که اراده کند بگیرد و برای این کار حتی به مهارت خاصی هم نیازی ندارد، ولی به صورت کلی اگر بخواهیم از دوربین عکاسی استفاده کنیم صد در صد عکس زیبا تری خواهیم داشت.

– محیط و بک گراند محل عکاسی

به صورت کلی هرچه فضای ما بیشتر باشد و بک گراند ما ساده تر باشد شرایط عکاسی پورتره برای خودمون راحت تر است زیرا ما این میدانیم که در سبک عکاسی پرتره صورت سوژه ما سوژه اصلی ماست و بقیه چیز ها به گونه ایی مثائل فرعی محسوب میشوند ولی ما میتوانیم با توجه به همین مثائل فرعی گاها عکس های جذاب تری داشته باشیم.

– نور پردازی

یکی از مسائل بسیار مهم در زمینه عکاسی پرتره، نور پردازی ماست که اگر شما در حال عکاسی در طبیعت هستید نور خورشید یکی از بهترین اپشن های شماست و یا اگر میخواهید در شب یا کلا داخل محیط بسته عکاسی کنید، میتوانید از چراغ یا فلاش استفاده کنید. در بعضی مواقع هم نور بیش از حد در محیط عکسبرداری شما وجود دارد که صرفا در این شرایط میتوانید از یک تعدیل کننده نور ساده استفاده کنید.

– دیافراگم

اگر عکس خود را به گونه ایی بگیرید که سوژه اصلی شما طوری باشد که از پس زمینه شما جدا باشد و در هنگام عکاسی باهم قاطی نشوند، نتیجه ی خیلی قشنگ تری خواهید گرفت و برای این کار هم فقط کافیست فوکوس شما روی سوژتان باشد که به طور کلی فوکوس اگر روی چشمان سوژتان باشد کار بهتر میشود و بک گراند تقریبا تار میشود.

-اگر از دوربین عکاسی برای پرتره خود استفاده میکنید مسائل دیگری هم از قبیل سرعت شاتر، قدرت ایزو، نوع لنز و کادر بندی شما نیز در کیفیت عکس شما تاثیر دارد که این مسائل به یک مهارت یا حداقل اطلاعات در زمینه عکاسی نیاز دارند.

-کلام اخر

به صورت کلی عکاسی یک هنر زیبا و فریبنده است که میتواند واقعی ها و غیر واقعی ها را برای همیشه ثبت کند و خب عکاسی پرتره نیز یکی از راه های این کار است. اعتماد به نفس داشته باشید.

از رها کردن خودتان در عکاسی نترسید زیرا که در اخر کار همیشه میتوانید از از فوتوشاپ برای بهتر کردن عکس های خود استفاده کنید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که عکاسی پرتره یکی از زیرمجموعه های رشته طراحی گرافیک است.